Kniha > Waddle!

Knihu Waddle! máme v knižnici už takmer dva roky a je podobne ako “tulletky” ten typ, kedy je forma dôležitejšia než text, takže pri listovaní je s ňou hlavne zábava. Navyše Tobi sa začal posledne vypytovať na fungovanie, čo bolo aj pre mňa samu výzva, pretože som princíp nevedela jednoducho vysvetliť. Ak chcete vedieť čo sa za ňou skrýva, čítajte ďalej! Čo sa týka obsahovej stránky je veľmi jednoduchá – textom popisuje pohyb, ktorý zvieratá vykonávajú – napr. “Can you hop like a frog? / Vieš skákať ako žaba?”. Môžete očakávať, že keď prejde prvotné nadšenie z animovaných stránok, pri jej čítaní sa deti samé premenia na zvieratká, skáču, dupú, plazia sa, skrátka prenesú sa priamo do deja ;) Waddle predstavuje 9 zvieratiek s ich charakteristickým pohybom – tučniaka so svojou kolísavou chôdzou či dupajúceho slona – a stáva sa pre deti nástrojom, s ktorým rady experimentujú. Moji synovia najradšej pozorujú zmeny rýchlosti pohybu v závislosti od toho ako rýchlo stránkami pohybujú. Niektoré zvieratá sledujú dlhšie, s inými len bláznivo “tancujú” a vždy sa pri tom veľa nasmejú. Keď som ju vyberala, páčila sa mi, že je kniha celá farebná – na rozdiel od Gallop! kde sú jednotlivé rozhýbané zvieratká čierne. S odstupom času si ale myslím, že pohyb práve v druhej spomínanej vynikne viac a je výraznejší.

img_2383 img_2216

No a odpoveď na otázku môjho zvedavého syna – Ako to teda funguje? Kvôli názornému vysvetleniu som bola nútená prednú stránku rozobrať, tučniak je v knihe zobrazený dvakrát, tak som to brala športovo. (A najmä sa mi ju podarilo aj zalepiť naspäť, takže k ujme akoby ani neprišlo.) Jedná sa o jednoduchú real-time animáciu, ktorá kombinuje statický obrázok a rastrový rám. Posúvaním fólie s pruhmi po špeciálnom rozfázovanom obrázku nám priehľadné škáry odhaľujú jednotlivé fázy, a tak dochádza k vytvoreniu ilúzie pohybu.

Autor Rufus Butler Seder túto techniku nazýva “scanimation” a tvorí ňou knihy pre deti vložením rámčeku do stránky knihy, preto sa pohybujú zvieratká v našej knihe už pri otáčaní stránok. Nezabúda ale ani na dospelých a pripravil famóznu knihu s hlavnými scénami pre fanúšikov Star Wars, kúpite ju napríklad TU. Okrem nich tvorí aj tzv. Lifetiles, nástenné sklenené maľby, do ktorých je po sekvenciách vypálený pohyblivý obraz.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.