Deň bez detí

Celý deň. Sama. Len tak ako to chcem ja. S malou kabelkou, kam sa nezmestia hračky, plienky, farbičky ani krabička s piškótami. Bez prebaľovania, kontrolovania, zabávania, odpovedania na všetečné otázky a čítania Veselej mašinky po 122-hý krát. Bez upratovania lega po zemi, varenia aspoň dvoch variánt obeda a motivovania do chôdze po každom slimačom krôčiku.Čo by ste robili vy ak by ste mohli mať jeden celý deň bez muža a dieťaťa, len sama pre seba?

Išli by ste na manikúru, kozmetiku a iné skrášľovačky? Športovali, pracovali, spravili si výlet? Alebo len si zaliezli do postele s dlho odkladanými knihami a venovali sa celodennému čítaniu? Komu z vás nedajbože napadlo, že by to bola skvelá možnosť upratať v klídečku celý dom, prosím..ešte raz prečítať prvú vetu a odpovedať si znova!

Ak patríte medzi tie šťastné ženy, ktoré si to takto zariaďujú pravidelne a úspešne, gratulujem a aj tak trošku závidím. Kým totiž človek dieťa nemá, neuvedomí si, že odteraz už nikdy nebude sám. Sám fyzicky ale hlavne psychicky. Aj keď s ním nie ste, myslíte naň, chýba vám. Ale vypnutie potrebuje každý z nás, ženy s malými deťmi možno ešte trochu viac.

Nemyslím si, že by som po narodení prvého dieťaťa zažila nejaký extrémny sociálny šok, ani nemám po takmer 3 rokoch “doma” tik v oku. No faktom je, že odkedy deti sú na svete, dní bez nich zas tak veľa nebolo. Myslím teraz celých, od rána do večera, nie iba pár hodín. Prispieva k tomu samozrejme, že bývame pomerne ďaleko od blízkej rodiny a služby profesionálnych hlídačiek sme zatiaľ využívať nechceli. Mohla by som mať deň pre seba za predpokladu, že sa s mužom dohodneme na víkende, no tie sa snažíme prežívať rodinne, spoločnými aktivitami.

Nechápte ma zle, milujem svoje deti najvic na svete a úprimne ma teší s nimi tráviť dni. Som  ale presvedčená, že im aj mne nejaký ten čas jeden bez druhého neuškodí. Že máme všetci právo chvíľu sa nevidieť a potom sa o to radostnejšie zvítať. V záujme psychickej a fyzickej pohody každej matky (sorry, otcov na materskej v SR/ČR veľa nepoznám a teda neviem či to vnímajú úplne rovnako)  na materskej by som takéto dni vydávala na predpis – aspoň raz mesačne, pán doktor povedal. Preto keď som si predvčerom zorganizovala po dlhej dobe pre mňa veľmi vzácnu možnosť využiť celý deň bez detí, mala som hneď v hlave milión plánov od pedikúry, čítania, nákupov alebo aspoň preliezania obchodov (aj tak ale vždy skončím pri detských, kto to tak nemá?) a kávy s kamarátkami. Bohu vďaka za ochotných starých a prastarých rodičov!

Nakoniec v mojich plánoch zvíťazila kvalita nad kvantitou a zmanažovala som si stretnutia so štyrmi skvelými bytosťami, ktoré mi naplnili deň svojou energiou. Každá z nich je iná, všetky mám veľmi rada a s každou mám pocit, že keď sa stretneme hoc aj po 1,5 roku, nadviažeme úplne prirodzene tam kde sme prestali. Bolo to v daný okamih to najlepšie, čo som pre seba mohla a chcela urobiť a tie uvoľnené babské kecy o našich životoch boli pre mna rovnako osviežujúce ako dve prečítané knihy či pár hodín vo wellness.

Či už deti máte alebo ste ešte len v očakávaní, zdieľam s vami moje postrehy z tohoto intenzívneho dňa:

  • Ak sa to čo i len trochu dá, nepotlačte svoje potreby do najčernejšieho úzadia a a nájdite si čas na seba, bez partnera a detí, ideálne pravidelne. Mať príležitosť byť sama so sebou a rovno na celý deň je super v tom, že nemusíte až tak riešiť hodinky a byť nimi obmedzená. No vždy sa dá začať postupne aj pár hodinami pre seba a neskôr tento časový rámec rozširovať.
  • Akýkoľvek druh aktivity si pre SVOJ DEŇ zvolíte, skúste pri tom svoju myseľ odpútať od potomkov. Určte veríte v kompetentnosť osoby, v ktorej rukách ste vaše dieťa nechali, inak by ste to predsa nespravili. Zvládnu to bez vás, v pohode.
  • Nechajte aj vaše deti zažiť si takýto deň bez vás. Neberte im príležitosť nadviazať a prehĺbiť vzťahy s inými osobami mimo mamy, potažmo otca.
  • Nemusíte sa cítiť previnilo. Áno, vaše dieťa vás ľúbi a potrebuje k životu ako soľ. Čo potrebuje ale zo všetkého najviac je mama spokojná, vyrovnaná, s dostatkom energie. A to može byť pomerne ťažké, ak vy sa práve cítite presne opačne.
  • Neprestaňte sa stretávať s bezdetnými kamoškami len preto, lebo vy už dieťa máte. Pretrhať väzby z epochy “pred ním” je nezmysel-dostanete sa s nimi (na rozdiel od rande s inou detnou kamoškou) hlavne k mimorodičovským témam, zaspomínate na spoločné zážitky a hlavne by to bola škoda ak si inak bezproblémov rozumiete.

Milé ženy, matky, nájdime v sebe silu povedať čo potrebujeme, ako a prečo.

Občas stačí takto málo – dopriať a užiť si svoj jeden deň.

One thought on “Deň bez detí

  1. Spätné upozornenie: Dovolenka každý deň – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.