Švédsko > Hej hej, Štokholm!

Pamätám si deň, kedy mi manžel volal z práce, že preňho konečne majú umiestnenie na zahraničnom projekte, že odlieta už o týždeň a my za ním najskôr ako to bude možné. Destinácia: Štokholm, Švédsko. Moja prvá reakcia: “To si robíš srandu, do tej tmy a zimy? Dá sa to ešte zmeniť?!”. Predstava bola umocnená spomienkou na návštevu v apríli 2009, kedy bola setsakramentská kosa, mesto vyľudnené a príliš nás vtedy neočarilo.

Možné pozitíva ale prevážili a rok, ktorý sme tu strávili bol nakoniec veľmi vydarený. Aj počasie akoby vypočulo moje obavy – zažili sme horúce leto a veľmi miernu zimu. Keď sme sa sem minulý víkend vrátili na výlet za priateľmi, pochytila nás nostalgia a pýtali sme sa samých seba, nevrátime sa ešte? To hovorí za všetko.Keďže sme sa prisťahovali s Tobiasom v jeho ôsmich mesiacoch a Štokholm (resp. celkovo Švédsko) je rodinám veľmi naklonené, spoznávali sme ho najmä z tohoto pohľadu. Preto viem s určitosťou povedať, že keď sa sem vyberiete na výlet so svojimi ratolesťami v akomkoľvek veku, nudiť sa nebudete. Mesto je späté s prírodou, zeleň nájdete doslova na každom kroku a detské ihriská na každom druhom. Na dorozumenie sa s domácimi vám postačí angličtina, ktorú tu ovládajú na skvelej úrovni od školákov až po dôchodcov.

Nezabudnite ale pri tom nadšení myslieť na budget, bohužiaľ, ceny takmer všetkého sú skrátka vyššie. Sklamaniu predídete aj vtedy, keď nebudete očakávať nadviazanie hlbšej konverzácie so Švédmi. Mentalitou sú severania skôr chladní, uzatvorení do seba, dodržiavajúci VŠETKY (aj nepísané) pravidlá ale zároveň sú zdvorilí a keď naozaj potrebujete, aj ochotní pomôcť.Gamla StanMoje tipy pre návštevu (s deťmi):

  • s kočíkom sa dostanete kamkoľvek – bezbariérovosť je tu na prvom mieste. Nikde nemusíte zápasiť s obrubníkmi, metro je vybavené výťahmi, v autobusoch sa dokonca s dieťaťom v kočíku poveziete zadarmo. Nezľaknite sa, keď sa budú pred vami otvárať všetky dvere automaticky, zvyvknete si natoľko, že ak sa tak náhodou nestane, sami využijete tlačidlo na ich otvorenie. Zároveň však počítajte s tým, že keďže kočíkov uvidíte v uliciach o dosť viac než ste zvyknutí u nás, na mnohých miestach vás požiadajú o ich zaparkovanie pred vchodom/na určenom mieste. Pre takéto prípady vám pravdepodobne ako neznalým budú vedieť požičať alebo odpredať zámok na kočík, priviažete ho niekam podobne ako keby to bol bicykel.
  • v reštauráciách a kaviarniach sú deti vítané – všetky disponujú detskými stoličkami, ale detský kútik by ste hľadali márne. Samozrejmosťou bývajú prebaľovacie pulty buď na spoločných alebo aj na mužských aj na ženských toaletách. Medzi naše obľúbené (a cenovo dostupné) reštaurácie a kaviarne patria napríklad sieť Vapiano (čiastočne samoobslužná, talianska kuchyňa), Sjocafeet (vynikajúca najmä na obedové menu cez týždeň, prevažne švédska kuchyňa no pečú aj pizze) alebo Jamie’s Italian (talianska reštaurácia známeho britského kuchára, odporúčam rezerváciu stolu vopred). Pre kávoholikov je tu Drop Coffee, jedna z naj kaviarní, s vlastnou pražiarňou. Inak najesť sa celkom slušne dá aj v ktoromkoľvek z múzeí a galérií. Samozrejmosťou tu býva voda zdarma v neobmedzenom množstve a veľakrát aj predjedlo a chlieb či šalátový stôl v cene obedového menu. Čo sa pokrmov pre najmenších týka, na výber v detskom menu nájdete obvykle len dve jedlá – budú to dnes palacinky alebo köttbullar?
  • piknikujte – pokiaľ ste v meste v lete a máte chuť sa cítiť ako domáci, rozložte si deku a dajte si piknikový obed. Nenechajte sa pomýliť, hoci Švédi sú preborníkmi v umení spraviť si piknik aj na najmenšom kúsku zelene, vy si radšej nájdite príjemné a nerušené miesto v niektorom z miestnych parkov. Najobľúbenejšie sú Humlegården, Vasaparken alebo Kungsträdgården. V prvých dvoch spomenutých nájdete aj priestranné a skvele vybavené ihriská pre deti – zabavia sa tu deti už od najmenších lezúňov.

    IMG_4453

    čo?my piknikujeme!

Čo v Štokholme vidieť je veľmi individuálne, v závislosti od veku výletníkov a počasia. Zámerne z tohoto postu vynechávam klasické body, ktoré vám poradí každý bedeker (čiže napríklad návšteva radnice, v ktorej sa odovzdávajú každoročne Nobelove ceny alebo historického mesta Gamla stan s kráľovským palácom) a vypichnem, ktoré ciele sú špecificky vhodné pre rodiny a deti. Inak asi najviac sa dozviete z prehľadnej stránky Visit Stockholm (v angličtine), určite odporúčam na ňu mrknúť a spraviť si prehľad, čo mesto ponúka.

Djurgården – na tento ostrov vám nepostačí ani jeden celý deń, je tu toho veľa a len ťažko sa vyberá čo je tu NAJ. Dostanete sa naň buď pešou prechádzkou cez most, alebo (a to za nás odporúčam) trajektom zo Slussen, je to príjemná zhruba 10 minútová plavba. Tento spoj je zahrnutý aj v cene mhd lístku, pokiaľ kúpite minimálne celodenný. Pre celú rodinu ale hlavne s väčšími deťmi tu bude jednou z top atrakcií zábavný park Gröna Lund, kde si môžete vychutnať jazdu na horských dráhach nad morom a s výhľadom na mesto.

Skansen je podľa mňa také must-see, uvidíte zachovalé obydlia, domčeky a iné stavby z celého Švédska, v závislosti od ročného obdobia či príležitostí vám budú priblížené aj ľudové tradície a remeslá. Nájdete tu aj mini ZOO pre deti spolu s ihriskom a lokálne zvieratá v zadnej časti areálu. My sme tu pri pravidelných prechádzkach nikdy nevynechali miestnu pekárničku, kde sme ochutnávali tradičné sladké dobroty :) Pre najmenších ponúka zábavu Junibacken, detské múzeum o švédskych rozprávkach. Môžete tu vliezť do Vily Vilekuly alebo si sadnúť na koňa najsilnejšieho dievčatka na svete, Pippi dlhej pančuchy .Grona LundMúzeá – každé ponúka niečo pre menšie aj väčšie deti, sú prevažne interaktívne a dostupné v rámci príjemných prechádzok z mesta. Pre nadšencov fotografie je tu Fotografiska, milovníci dejín nech neobídu vrak lode vo Vasa museet, pre technických vedátorov odporúčam najväčšie technologické múzeum Tekniska museet a umelecké duše načerpajú kreatívnu energiu v Moderna museet.

Kulturhuset – priamo v centre mesta sa nachádza kultúrne centrum, ktoré tvorí divadlo, knižnica, galéria, reštaurácie a bary. Priestor pod ním – Sergels Torg – je významným orientačným bodom aj vďaka svetelnému obelisku/fontáne. Momentálne síce prebiehajú rekonštrukčné práce na fontáne a aj cestách naokolo, no určite sa tu prejdite a užite si ruch tohoto netradičného námestia. Ak máte malé deti a chcete sa s nimi schovať pred dažďom, môžete zaliezť do Rum för barn – knižnici a herni pre deti v jednom. Je tu aj časť pre najmenšie detičky, vstup zdarma, akurát kočík musíte zaparkovať na prízemí.

Metro – pre veľa detí je jazda metrom zážitok sám o sebe, pre väčšie deti by mohli byť lákadlom stanice – viac než 90 je hotovým umeleckým dielom samo o sebe, pričom najviac ich nájdete na modrej linke začínajucej na Kungsträdgården.metro

Ak prídete v lete a bude naozaj teplo (áno, môže sa to stať, ja som začila aj týždne 30 stupňoviek), neváhajte sa ochladiť kúpaním v jazere. Najlepšie dostupné z centra sú pláže Långholmen a Smedsuddbadet. V letnom období sú tiež populárne výlety loďou na ostrovy archipelága, ideálne na celý deň v spojení s kúpaním, prechádzkami a bicyklovaním. Uvidíte o niečo iný kúsok krajiny a prírody, až zabudnete, že ste len kúsok od hlavného mesta. Skúste napríklad Vaxholm, Utö, Muskö alebo ktorýkoľvek menej turistický ostrov pre čo najautentickejší zážitok.

IMG_4300

Plavba loďou na ostrovy

Aj samotný Štokholm je pekné vidieť z vody, operuje tu niekoľko spoločností, ktorými sa môžete vybrať na plavbu. V prípade, že máte k dispozícii auto a radi sa vychystáte na vzdialenejšie miesto, za samostatnú návštevu stoji Artipelag – galéria s reštauráciou ponúkajúcou brunch, aký ste pravdepodobne ešte nejedli, zasadená na brehu jazera s krásnym výhľadom a lákajúca prechádzkami v okolitom lesíku.

Od nás sem lieta niekoľko leteckých spoločností, od nízkonákladoviek až po klasické, stačí si vybrať podľa ceny.

Na záver ešte zopár fotiek, verím, že vám priblížia rôznorodosť tohoto severského mesta a jeho okolia.

 

Dovidenia / Hej då!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.