V kuchyni > Varím deťom – tipy na kuchárske knihy

Poslednou dobou mi dochádzali recepty na detské jedlá. Schválne nepíšem nápady alebo fantázia, pretože čo sa varenia týka, neoplývam ani jedným. Ku všetkému potrebujem recept, a to i na tie, ktoré som robila najmenej tisíckrát (pre istotu). Aj preto sa doma snažím pripravovať jedlo v ideálnom prípade vždy len jedno, a to s malými úpravami pre všetkých. Z ešte nevybalených krabíc v komore som preto vydolovala dve kuchárky pre deti, s ktorými som začínala variť príkrmy pre Tobiho a vniesla trochu sviežosti do vlastnej kuchyne. Rozhodla som sa o tipy na ne s vami podeliť, pretože aj napriek dnešnej foodie dobe verím, že nie som na svete jediná, čo sa v kuchyni bez receptu nepohne. Len na úvod poviem, že čo sa týka stravy pre najmenšieho člena našej rodiny (tzv. príkrmov), držím sa čiastočne odporúčaní svojej pediatričky, čiastočne svojej intuície. Nie som rigidná v tom, čo by deti mali a nemali jesť, ale vynechávam, pokiaľ sa dá, cukor, tučné jedlá, polotovary. Tobias jedol napríklad aj hríby, zle mu z nich nebolo, takže v malom množstve mu ich k mäsu kľudne spravím. Väčšinou sa mi darí variť obom deťom (a vlastne celej rodine) zdravo, chutne, jednoducho. Ak sú recepty rýchle, získavaju u mňa bonusové body. Tak teda Timon vo svojich 7,5 mesiacoch ochutnal už toľko druhov ovocia a zeleniny, že som si už na všetky ani nespomenula. Chutia mu aj cestoviny, ryža a na večeru obvykle mliečne kaše. Budúci mesiac ho plánujem zasvätiť do tajov strukovín [cz: luštěnin]. Pri kŕmení zatiaľ robí všetko pre to, aby mi ukázal, že to zvládne predsa aj sám. IMG_0982Okrem seba stihne aj stôl, zem, stenu, mňa, Tobiho, skrátka všetko naokolo. Bojovať s jeho nadšením nemá význam, a keďže veľmi rád papá vlastnými rukami, často sa inšpirujem aj rôznymi BLW (baby-led weaning) stránkami. Jedlo mu ponúkam mäkké a nakrájané na kúsky, tak aby si ho vedel vziať do ruky a nakŕmiť sa ním samostatne. Najčastejšie však kombinujem – obed zvyčajne pyré a mimo neho jedlá do ruky. Ale napríklad momentálne patria medzi jeho najobľúbenejšie čučoriedky s banánom, a tie sa mu bojím ponúknuť kvôli riziku udusenia. (Inak recept: trochu spariť čučoriedky kým popraskajú, pridať banán a rozmixovať, ja dochucujem aj štipkou škorice.) No nepohrdol ani klasikou v podobe sviečkovej v bejby prevedení (viď recept na konci článku). A teraz konkrétnejšie, ku kuchárkam a receptom pre deti.

The best home-made baby food on the planet / K.Knight a T.RuggieroIMG_1572IMG_1574Túto knihu odporúčam všetkým, čo hľadajú do domácnosti s deťmi jednu knihu s informáciami od A do Z – nielen recepty, ale aj zoznam výbavy k domácemu vareniu či fakty o výžive. Pri receptoch nájdete zakaždým tipy a triky ohľadne prípravy, skladovania a nutričnej hodnoty potravín. Obsahuje veľa tipov na jedlá do ruky a odporúčanie čo sa hodí na ktoré jedlo z dňa. Kapitoly sú rozdelené na prvé dva roky života vždy po šiestich mesiacoch (6-12m, 12-18m, 18-24m). Netvrdím, že recepty sú super originálne, na druhú stranu sú naozaj rýchle, tvorené niekoľkými surovinami a zahŕňajú viacero možností prípravy (v rúre, na panvici, niektoré ale aj v mikrovlnke?). Kniha je prehľadná a navyše milo graficky spracovaná s detskými kresbami.

Vaříme pro kojence a batolata / A.Karmel

IMG_1576IMG_1578IMG_1579Knižka je rozdelená podobne podľa veku na obdobie začiatkov príkrmov, čo je zhruba tých 6 mesiacov, 7-9 mesiacov, 9-12 mesiacov a 1-5 rokov. Pred každou kapitolou je zaradený pokec o potravinách, vitamínoch, štruktúre pokrmov, či je možno jedlo zamraziť a pripravený náhľad jedálničku k danému veku. Čo sa mi na tejto knihe najviac páči je, že pri väčšine receptov je spomenuté ako ho možno obmeniť tak, aby sa z neho stalo plnohodnotné jedlo pre celú rodinu. Recepty sú zrozumiteľné, ponúkajú zaujímavé kombinácie vedúce k rôznorodým a chutným jedlám. Svoje miesto tu majú vždy aj tipy na zdravé snacky, jedlá do ruky, dipy a dezerty.

Bejby sviečková

Typický recept vhodný pre celú rodinu, takže aj množstvo uvádzam ako pre 2 dospelých + 2 deti. Jediná nevýhoda je, že vzhľadom k mäsu sa varí o niečo dlhšie, no aj to viete urýchliť tlakovým hrncom. Toto je vlastne jediný recept, ktorý som ja z domu ako sviečkovú poznala, dokonca si ju vždy pamätám len s morčacím  [cz: krůtím] mäsom.

  • 500g mäsa  (sviečková, falošná sviečková, morčacie stehno..)
  • 1 cibuľa
  • zväzok mrkvy
  • zväzok petržlenu
  • 1 malý celer (! len ak s ním už má dieťa skúsenosť, silný alergén !)
  • korenie (rasca, čierne korenie, nové korenie, borievka, bobkový list, bio citrónová kôra)
  • soľ

Cibuľku osmažte na oleji do sklovita, následne na nej orestujte mäso zo všetkých strán. Prisypte koreňovú zeleninu nakrájanú na kocky, pridajte korenie ideálne v nejakom sitku (napr. už nepoužívanom na čaj). Podlejte vodou a nechajte podusiť v tlakovom hrnci aj hodinu. Následne vyberte mäso aj korenie, rozmixujte zeleninu. Ja ďalej ničím nezahusťujem, zámerne používam viac zeleniny, aby bola omáčka dostatočne hustá. V tejto fáze odoberte vedľa časť, ktorú chcete ponechať deťom. Do zvyšku pre nás pridávam soľ a kyslú smotanu. Do detskej časti primixujem kúsok mäsa nakrájaného na malé kúsky. (Ak chcete, môžete pridať aj trochu vlastného či umelého mlieka, no nie je to nutné). Samozrejme, mäso  a zeleninu pre deti je možné dusiť aj zvlášť, bez korenia, ale mojim krpcom to takto chutí a korenie sa naozaj len vyvarí, čím dodá tú správnu vôňu a chuť celému jedlu. IMG_1169

Aké jedlá varíte deťom najčastejšie vy? A ste skôr za experimenty, alebo len zľahka pozmenenú domácu kuchyňu?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.