Montessori > Pestovateľské práce za oknom

Pamätáte sa z detstva na hodiny pestovateľských prác? Prežili dodnes alebo ich deti na ZŠ už nepoznajú? Náš Tobias je zatiaľ malý záhradkársky nadšenec. U dedka a babky pomáha s čím sa dá – sadiť, polievať, zbierať burinu či opadané/ostrihané konáre, oberať ovocie a zeleninu, trhať bylinky. Úplne najradšej sa ale po práci (aj pri práci) vozí vo fúriku [cz: kolečko]. Našej skromnej balkónovej úrode zatiaľ počasie príliš nepraje, s Tobim sme teda zasadili za oknom žeruchu [cz:řeřicha].

Táto bylinka je veľmi nenáročná a vhodná na pestovanie deťmi – vyrastie hoci aj na vlhkej gáze či vate a vyklíči už za pár dní. Keď je vysoká cca 4 cm, striháme vrchné zelené lístočky a konzumujeme. Zásadne v čerstvom stave, varením by dostala horkú chuť a stratila to, prečo je dôležitá. Je veľkou zásobárňou vitamínu C a iných vitamínov a minerálnych látok – viac o nej napríklad tu. Tobias ju každý deň pozoruje, kontroluje vlhkosť, polieva a teší sa z nej. Pre deti v jeho veku je to skvelá prírodovedecká aktivita – vypestujú si niečo vlastnými rukami, môžu sledovať silu prírody pri raste ale aj si uvedomiť, že žerucha rýchlo rastie vďaka tomu, že sa o ňu staráme.

Na dno misky položte vatu, navlhčite a husto posypte semienkami. Potom už jej stačí len nájsť svetlé miesto na parapete pri okne a udržovať vatu vlhkú. Chuť je mierne korenistá a hodí sa aj len tak na chlieb s maslom, do šalátu či nátierky. zeruchazerucha.1jpg

zerucha3

Žerucha o 2 dni po zasadení

zerucha4

Na štvrtý deň sa takto zazelenala

zerucha5

“Pozri,to je žeucha!” , zaúča aj mladšieho brata.

zerucha6

A prišiel moment M – čas zožať svoju úrodu!

zerucha8

Napriek svojej jemnej pikantnosti, chutí!

 Držíme palce s pestovaním doma – okrem žeruchy môžete skúsiť napríklad pažitku!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.