Montessori > Špagetové zmyslové hry (sensory play)

Deti, rovnako ako my dospelí, objavujú svet prostredníctvom zapojenia všetkých svojich zmyslov. Pre dieťa je takáto hra a objavovanie zmyslami zábavou a zároveň učením. V angličtine ich nájdete obvykle pod názvom sensory play a u nás doma sú jednými z najobľúbenejších aktivít. Ideálne sú, ak zahŕňajú všetky zmysly, no zvyčajne prevláda hmat. Z mojej skúsenosti aj tie najaktívnejšie deti sú schopné sa pri nich zastaviť, spomaliť, sústrediť sa a dokážu byť aj 20 minút zaujaté samostatnou hrou. Zároveň si týmto spôsobom uchovávajú skúsenosti a poznatky z nej omnoho dlhšie, než keď im len poviete čo a ako funguje alebo keď o tom iba čítate v knižke. Rozličný materiál, štruktúra, možnosť zaboriť do niečoho ruky a aj sa trochu zašpiniť deti obvykle veľmi láka a môžete tak využiť všetko možné, počnúc tým, čo doma nájdete – múku, soľ, vodu, alebo ako v našom prípade, cestoviny. Deti ochutnávajú, ohmatávajú, zažívajú. Každú takúto hru je možné prispôsobiť veku a senzitívnemu obdobiu dieťaťa. Ja som mala možnosť pozorovať obe naše deti pri samostatnej hre a naplno si uvedomiť ako rozdielne (samozrejme aj s ohľadom na vekový rozdiel) k nej obaja pristupujú. Je dobré pri tom nechať dieťa experimentovať a nevyrušovať, ak je práve koncentrované. Stačí ho pozorovať a zapojiť sa len ak vidíte, že s niečím potrebuje pomôcť.

K tejto hre som si pripravila balík špagiet, ktorý som uvarila, opláchla pod studenou vodou a následne zafarbila. Môžete ich nechať aj nezafarbené, s farebnými je to ale väčšia zábava, najmä pre už trošku staršie deti. Rozdelila som si ich teda do troch nádob, každú na inú farbu, pridala pár kvapiek potravinárskeho farbiva a zamiešala. V tomto kroku môžete nechať deti, aby vám so zafarbovaním pomohli, rady pozorujú ako tento proces prebieha. Ak chcete, môžete pridať aj lyžicu oleja, nebudú sa tak lepiť. Nechala som ich vyschnúť, aby z mokrých farba nezostávala na rukách a oblečení. Aj tak ale pre istotu odporúčam pri všetkých podobných hrách dať deťom staršie oblečenie a počítať s neporiadkom – ja som chcela zmierniť zamastenie všetkého naokolo, tak som pod plastový box so špagetami dala starý uterák.

Tobiasovi som nachystala k hre niekoľko nástrojov, aby si cez narábanie s nimi mohol precvičiť jemnú motoriku. Mal k dispozícii tanier a k nemu naberačku, vidličku s lyžicou, kuchynskú pinzetu a kliešte na čaj. Bol zlatý – začal najprv opatrne, vybral dve špagety a mával s nimi, pričom volal “Aha, ako tancujú!”. Až následne sa chopil niektorého z inštrumentov a prekladal, nakladal, natáčal na vidličku, uchopoval do klieští. Bavil sa tým pomerne dlho, špeciálne sa zameriaval na miešanie farieb – vždy nabral kúsok z každej. Potom usúdil, že je čas si špagety aj ohmatať a pustil sa do nich rukami. Skúsil ich aj ochutnať, no neslané mu nechutili. Nakoniec prišlo aj na imaginatívnu hru, kedy vzal svoje autíčka a hral sa na to, ako zapadli do snehu a on ich musí vyhrabať spod neho von.tobi a spagetyspagety a klieste.natacanie na vidlickumnam spagetyKlieste na cajspagety a pinzetaTimon pristupoval k boxu plnému cestovín so zvedavosťou. Najskôr preskúmal nástroj, ktorý som mu dala – naberačku. Celkom intuitívne ňou načrel do špagiet a pokúsil sa niečo zachytiť. Ale hneď ako zistil, že to niečo pod rukami je zaujímavé, nechal svoj hmat pracovať – možno mu to prišlo klzké, trochu slizké? Každopádne zistil, že je toho veľa a ideálne na zaborenie si prstov, čím sa dlhšiu chvíľu zabával. Potom začal špagety vyťahovať a sledoval aké sú dlhé a ako sa správajú v ruke, čím dal zabrať svojej koordinácii aj jemnej motorike. Najviac času ale strávil ochutnávaním a pokusmi dostať špagety do úst. Nebola to vôbec jednoduchá úloha, pretože sa mu šmýkali v prstoch, nevzdával sa ale ani trochu. Pri tejto hre pozoroval aj to ako sa lepili na vnútornú stranu plastovej krabice a snažil sa ich dať dolu.spagety7spagety6spagety5

Za krásne zachytenie na fotkách s Tobim ďakujem svojmu mužovi, viac jeho fotiek môžete nájsť na jeho webe alebo na FB.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.