Kniha > Svet umenia s Mini Masters 

Mini Masters (Julie Merberg / Suzanne Bober) je séria knižiek pre najmenších o maľbách známych umelcov. Máme ju ešte od Vianoc 2014, kedy som hľadala akúkoľvek knihu o výtvarnom umení vhodnú pre malé deti – teda s minimom textu a špeciálne pre večnevšetkožužľajúce stvorenie aj s tvrdými stranami. Tobias dostal vtedy celý set, rád sa k nim vracia a ako rastie, číta ich vždy trochu inak. Teraz už, našťastie, bez žužlania – na to sme si zaobstarali nového špecialistu.

Dohromady v boxe sa dajú kúpit tieto: A Picnic with Monet, Dancing with Degas, A Magical Day with Matisse, In the Garden with Van Gogh. Posledný Ježiško k nim priniesol Painting with Picasso.


Už z tej prvej fotky je vidno, ktorá kniha zo série je najviac “ochytaná” – Tobiho najobľúbenejšou je od začiatku Matisse, zrejme kvôli výraznej farebnosti. Celkovo majú knihy jemnú a hlavne jednoduchú úpravu – vždy je na dvojstrane zobrazené jedno dielo a krátky rým v angličtine. Autorky textom opisujú alebo stručne vysvetľujú maľbu a v prepojení s vybranými obrazmi tak tvoria krátky príbeh. Preto sa nedá očakávať, že v knihách nájdete vždy od každého z autorov len jeho najvýznamnejšie diela – autorky zámerne vybrali tie, s ktorými môžu vytvoriť a prerozprávať krátky dej.


Samotným rýmom zatiaľ Tobias neprikladá veľkú dôležitost, hoci mu ich čítame v angličtine s prekladom do slovenčiny. Zaujímajú ho len obrázky, najčastejšie popisuje, čo sa na nich deje a čo tam vidí on. Pamätám si, že keď bol menší, bavili ho podla určitých malieb – niekedy si chcel si čítat “Tú s vláčikom” (podľa Gare Saint-Lazare v knižke A Picnic with Monet ) alebo “Rybičky!” (mal na mysli Zlaté rybky od Matissa v knihe A Magical Day with Matisse). Na konci každej knihy je register s uvedením názvu maľby, roku vzniku a umiestnenia originálu diela (mesto / galéria alebo zbierka). Tým by mohli byť knihy zaujímavé aj pre trošku staršie deti, ktoré namiesto detského rýmu pôjdu po hlbších informáciách.Dostupné sú ešte (a zuby si brúsime na):

Quiet Time with Cassatt
Sharing with Renoir
Sunday with Seurat
Dreaming with Rousseau
On an Island with Gauguin

Ktorúkoľvek z nich môžete zakúpiť online, napríklad na Amazone. Ja momentálne začínam hľadať knihy o hudobných skladateľoch a zatiaľ mám v merku len jedinú – od Petra Sísa Hrej, Mozarte, hrej!. Viete mi poradiť ešte nejakú peknú detskú knihu o umení/hudbe?

 

One thought on “Kniha > Svet umenia s Mini Masters 

  1. Spätné upozornenie: Prečítané leto > 4.týždeň – O rukách / České múzeum hudby – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.