Terchová > Lyžovačka s deťmi na palube, zn.poprvé

Začiatkom decembra sme si doma zmysleli, že by sme akože vlastne naozaj mohli stihnúť ísť začiatkom januára na hory. Niekam na Slovensku, nie príliš ďaleko (vedeli sme, že budeme vyrážať z Bratislavy), niekam kde je aspoň malá šanca, že bude sneh a hlavne niekam, kde budú mať voľno – keďže všetci normálni ľudia si zimnú lyžovačku plánujú s akým-takým predstihom. No ale našli sme, išli sme.

S ohľadom na deti a ich výdrž v aute sme vybrali rodisko Juraja Jánošíka, Terchovú. Z BA rovno po diaľnici za necelé 2,5h aj s prestávkou. Vedeli sme, že v prípade nepriazne počasia sa dajú v okolí podniknúť príjemné prechádzky, v mestečku zas nájdete niekoľko zaujímavostí pre deti, napríklad tento krásny drevený betlehem alebo múzeum najznámejšieho “slovenského robina hooda“. Po príchode a zhodnotení nulovej snehovej situácie sme tento zoznam rozšírili o zopár ďaľších potenciálnych cieľov – za všetky napríklad skvelý wellness alebo výlet lanovkou na Chleb. Ubytovanie nám poskytol penzión Goral a na pár dní mal všetko, čo sme potrebovali – apartmán s balkónom, slušne vybaveným kuchynským kútom, lyžiareň využívanú nami hlavne na parkovanie kočíkov a saunu.

Po prebudení na druhý deň sme ale obúvali lyžiarky, nakoľko cez noc Perinbaba nezaháľala a nakydala koľko nám bolo na snehové radovánky potreba. Keďže ja osobne som naposledy stála na lyžiach pred viac než 10 rokmi, zvolila som radšej snowboard, ktorý stál odložený bokom “iba” rokov 5. Pre podobné prípady ako som ja, vo všeobecnosti nenáročných lyžiarov alebo mladšie deti odporúčam začať na jednoduchom kopčeku Gavurky. Má tiež jednu OBROVSKÚ výhodu v podobe koliby rovno pod svahom. Nájdete tu skvelé domáce jedlo – od poctivej fazuľovice, cez bryndzové pirohy či halušky, plnené zemiakové placky až po šúľance s makom. Nemusíte sa sem báť zavítať s ratolesťou – k dispozícii je niekoľko detských stoličiek a malý detský kútik (jediné mínus, že na poschodí) s hračkami, knižkami a farbičkami.A podávajú aj krupicovú kašu! Druhý deň sme si trúfli presun do Vrátnej, kde si prídu na svoje naozaj všetci – je tu niekoľko svahov rôznych náročností aj detská lyžiarska škola.

img_8768
Tobias si užil svoju premiéru na “lyžiach”, k tomu mu nateraz postačili tieto plastové krásky. Naučil sa nechodiť v nich ako v plutvách, spustiť sa dolu briežkom s pokrčením v kolenách a padať. A vstávať a znovu padať, a tak celé dokola. Na budúci rok si to môže dať už v ozajstných. Timonovi čerstvý vzduch prospieval a pokračoval vo svojom spánkovom maratóne. Ak máte doma malé bábo a odkladáte kvôli nemu lyžovačku, nerobte to – vezmite so sebou babičku či iného nelyžujúceho člena rodiny alebo sa prestriedajte s podobne detnými kamarátmi a môžete čas medzi kŕmením využiť športom na svahu.

Zhodnotenie rýchleho nápadu – do Terchovej sa určite vrátime, či už v zime alebo v lete kedy je v okolí dostatok možností zvládnuteľných s deťmi, dokonca aj s tými v kočíku alebo v nosítku/šatke. Čo hovoríte na Jánošíkove diery alebo prechádzku Jánošíkovym chotárom?

One thought on “Terchová > Lyžovačka s deťmi na palube, zn.poprvé

  1. Spätné upozornenie: Na hory > Zima v Tatrách s deťmi I. | Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.